Den Bosch start eigen warmtebedrijf: eerste aardgasvrije huizen in De Groote Wielen

De gemeente ’s-Hertogenbosch krijgt een eigen gemeentelijk warmtebedrijf. Dit bedrijf neemt direct de regie over de duurzame warmtevoorziening in de stad. De eerste grote klus is de aansluiting van ruim 900 nieuwbouwwoningen in De Groote Wielen Noord op een warmtenet. De woningen, die vanaf 2028 hun warmte en koeling uit de Groote Wielenplas halen, zetten een belangrijke stap in de richting van een klimaatneutraal ’s-Hertogenbosch.

In een recente mededeling van de gemeente kondigt de oprichting van het nieuwe warmtebedrijf aan, dat zich inzet voor een “duurzame en toekomstbestendige warmtevoorziening”. Dit is een directe reactie op nieuwe wetgeving die gemeenten meer verantwoordelijkheid geeft voor de aanleg en het beheer van warmtenetten.

Duurzame Warmte uit de Groote Wielenplas

Het warmtenet wordt gevoed door een wel heel lokale en duurzame bron: de Groote Wielenplas. De techniek die hiervoor wordt gebruikt is innovatief. “In de zomer wordt warmte uit de Groote Wielenplas gehaald en opgeslagen in de bodem. In de winter wordt die warmte weer naar boven gehaald om de huizen te verwarmen,” zo licht de gemeente toe.

Dit systeem zorgt in de zomer ook voor de koeling van de woningen, wat het wooncomfort ten goede komt. In de woning wordt het water vervolgens verder opgewarmd voor de verwarming en warm kraanwater.

Samenwerking met Bouwpartner Heijmans

Om de plannen te realiseren, heeft de gemeente een ervaren partner in de arm genomen. Heijmans, met zijn energietak, is geselecteerd voor de uitvoering. De gemeente stelt: “Dat doen we samen met Heijmans, die met zijn energietak als partner is geselecteerd voor ontwerp, aanleg en onderhoud.”

Het nieuwe gemeentelijke warmtebedrijf zal eigenaar blijven van het net en is verantwoordelijk voor de uiteindelijke levering van de warmte. Het warmtebedrijf werkt ook samen met partners zoals woningcorporaties, ontwikkelaars, de provincie, Enexis en het waterschap om de ontwikkeling soepel te laten verlopen.

Planning en Toekomstplannen

De aanleg van het warmtenet in De Groote Wielen Noord start in 2026. De woningbouw volgt medio 2027, waarna de bewoners vanaf 2028 via dit nieuwe systeem van warmte worden voorzien.

Dit is nog maar het begin. Volgens de gemeente kan het net in de komende jaren worden uitgebreid naar “in totaal ruim 2.000 woningen in Groote Wielen Noord”. Bovendien kijkt de gemeente ook naar andere delen van de stad. “Ook elders in de gemeente worden mogelijkheden voor warmtenetten verkend,” aldus de mededeling.

Met deze stap wil Den Bosch de CO₂-uitstoot verminderen, lokale bronnen benutten en zo bijdragen aan de landelijke doelstelling van een aardgasvrij Nederland in 2050 en een klimaatneutraal ’s-Hertogenbosch in 2045.

Delen:
Deel Den Bosch start eigen warmtebedrijf: eerste aardgasvrije huizen in De Groote Wielen naar Google+